Kategorie

Biżuteria złota: próby i pielęgnacja

Biżuteria złota: próby i pielęgnacja

Złoto jest znane i używane w rzemieślnictwie od bardzo dawna — co najmniej od chalkolitu.

Złoto to metal, ciężki, miękki i błyszczący. Jest najbardziej plastycznym metalem, przez co jest bardzo często i chętnie wykorzystywany w jubilerstwie.

Dzięki temu, że złoto jest ciągliwe i miękkie nie wymaga ogromnego nakładu pracy przy obróbce. Aby podnieść jego wytrzymałość przy tworzeniu wyrobów jubilerskich stosuje się domieszkę innych stopów (najczęściej srebra, cynku, miedzi, palladu, niklu).

KOLORY ZŁOTA

W Polsce do tworzenia biżuterii jubilerzy najczęściej wykorzystują żółte złoto, jednak końcowy efekt (kolor) zależy od procentowej zawartości każdego z metali znajdujących się w stopie i tego jakie metale zostały wykorzystane do procesu tworzenia biżuterii.

Poza żółtym wyróżniamy jeszcze dwa podstawowe jego kolory: białe i czerwone (różowe).

Złoto białe uzyskać można dzięki dodaniu (w odpowiedniej proporcji) niklu lub palladu. Metale te sprawiają, że złoto odbarwia się przez co jego kolor staje się podobny do srebra bądź platyny. Powstały w ten sposób kolor nazywamy białym (złotem).

Złoto czerwone (różowe) uzyskujemy dzięki mieszance odpowiednich proporcji czystego złota z miedzią.

W jubilerstwie można spotkać również inne kolory złota-- niebieskie, zielone, fioletowe — są one jednak wykorzystywane o wiele rzadziej.

Uzyskiwany kolor złota nie wpływa na zmianę próby złota (próba pozostaje bez zmian).

PRÓBY ZŁOTA

O jakości złota świadczy jego próba:

- złoto o próbie 999.9 to najczystsze złoto (24 karatowe). Zawiera 99,9% czystego złota

- złoto o próbie 916 to złoto 22 karatowe.Zawiera 91,6% czystego złota a reszta to inne metale

- złoto o próbie 750 to złoto 18 karatowe.Zawiera 75% czystego złota a reszta to inne metale

- złoto o próbie 585 to złoto 14 karatowe.Zawiera 58,5% czystego złota a reszta to inne stopy metali

- złoto o próbie 500 to złoto 12 karatowe,Zawiera 50% czystego złota a reszta to inne metale

- złoto o próbie 417 to złoto 10 karatowe.Zawiera 41,7% czystego złota a reszta to inne metale

- złoto o próbie 375 to złoto 9 karatowe.Zawiera 37,5% czystego złota a reszta to inne metale

- złoto o próbie 333 to złoto 8 karatowe. Zawiera 33,3% czystego złota a reszta to inne metale

Najbardziej dostępną i najchętniej kupowaną jest biżuteria o próbie 585 i 333. Główne czynniki wpływające na cenę biżuterii to: próba oraz waga złota, im wyższa tym biżuteria jest droższa.

PIELĘGNACJA

Złoto jest metalem o który łatwo zadbać. Nie wymaga on jakiejś szczególnej pielęgnacji. Jest dość odporne na działanie czynników zewnętrznych. Szkodliwe działanie na wygląd złota może mieć jego kontakt z detergentami a w szczególności z tymi zawierającymi chlor. Dlatego ważne jest unikanie kontaktu z tymi preparatami. Aby jak najdłużej zachować piękny wygląd złota należy co jakiś czas przecierać je miękką ściereczką, którą łatwo kupić w sklepach z biżuterią lub zakupić odpowiedni płyn do czyszczenia złota, a domowym sposobem może być przecieranie złota miękką ściereczką nasączoną wódką. Warto również przechowywać wyroby ze złota oddzielnie a nie z inną biżuterią co pozwoli uniknąć przebarwień. Odpowiednie dbanie o złoto sprawi, że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się jego blaskiem.

Tags: złoto