Kategorie

BIŻUTERIA Z BURSZTYNEM

BIŻUTERIA Z BURSZTYNEM

Okres wakacyjny wielu z Nas spędziło nad morzem korzystając z dobrodziejstwa jodu i słońca. Nieodzownym elementem kojarzonym z tym okresem jest również bursztyn, który jest wszechobecny w ofercie miejscowych sklepików i straganików. Często zresztą ląduje on w naszych zbiorach ciesząc oko gdy przychodzą chłodniejsze dni.

Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę jak niesamowity i cenny jest to kamień.

Od bardzo dawna był wykorzystywany w lecznictwie,kosmetyce oraz w jubilerstwie jako kamień ozdobny.

Bursztyn przez wielu znany jako jantar lub amber to zastygła żywica przede wszystkim drzew iglastych. Tworzy on nieregularne bryłki o różnym zabarwieniu.

Naturalny i najczęściej spotykany to kolor żółty lub miodowo-żołty natomiast te ciemniejsze to efekt utleniania bursztynu w wyniku bezpośredniego kontaktu z powietrzem trwającym jakiś czas.

Oczywiście im dłuższy to proces tym ciemniejszy kamień.

Bryłki czasami posiadają pęcherzyki powietrza jak i szczątki roślin lub zwierząt zwane inkluzjami jest to jednak znacznie rzadsze znalezisko.

Gama kolorów tego cennego kruszcu jest bardzo bogata. My podczas całej swojej działalności spotkaliśmy się z:

  • jasno-żółtym(cytrynowy)
  • białym

Kolor bursztynu zależy od wielu czynników naturalnych, jak i bezpośredniej modyfikacji człowieka. Najbardziej czytelna ingerencja jest w bursztynach zielonych gdyż bryłka o zabarwieniu zielonkawym jest rzadka. Jest to tzw.bursztyn ziemny którego kolor jest wynikiem procesów gnilnych i zanieczyszczeń.

W celu zintensyfikowania odcienia bursztyn poddaje się obróbce m.in termicznej jak i czasami podmalowuje się, jeżeli jego odcień jest zbyt jasny.

Jedno trzeba przyznać jednak bursztynowi, że jakikolwiek kolor nie zostałby wybrany to przy odpowiednim uwydatnieniu (oprawiony, wyrzeźbiony itp) prezentuje się wyjątkowo pięknie.